Зонування приміщення світильниками: поради дизайнерів

04.03.2023, 12:50

Дизайнери зонують приміщення не лише меблями та кольором. Одним із улюблених засобів для цього є освітлення.

Світлове зонування підходить для будь-якого приміщення — вітальні, кухні, студії і навіть поєднаного санвузла або просторого передпокою. Якщо знати, як зонувати кімнату за допомогою світла, можна той самий дизайн інтер’єру перетворювати багато разів, трансформуючи функціональні зони та їх сприйняття.

Для чого потрібне світлове зонування?

Світло — практичний та легкий інструмент зонування, який може:

  • Задати межі зон у кімнаті або секцій у комерційному закладі.
  • Приховати відокремлені куточки.
  • Акцентувати увагу на загальних просторах у будинку.
  • Наголосити на функціональному призначенні зони.

Найчастіше зонування застосовують там, де немає місця для меблів, за допомогою яких можна було б поділити приміщення. Зазвичай, це компактні кімнати. Розмежувати їх допомагають світильники різної спрямованості та рівня. Корисне освітлення з цією метою і для просторих залів — воно дає можливість позначити функціональні можливості приміщення, задає настрій, спрощує орієнтування для гостей.

Переваги світлового зонування

Зонувати світлом професійні дизайнери вважають за краще з таких причин:

  • Різноманітність. Світильники можна встановлювати будь-де — на стелю, стіну, підлогу, в нішу або меблі. Світло може бути розсіяним або спрямованим, а також відрізнятися яскравістю та температурою. Зонуюче освітлення може бути не тільки декоративним, а й функціональним.
  • Компактність. На стінах та стелі максимум вільного місця для засобів світлового зонування. Та й моделі для підлоги часто компактні, тому підійдуть для поділу так само.
  • Легка замінність. Встановлення лампи з іншою температурою або яскравістю помітно перетворить сприйняття інтер’єру.

Популярні прийоми світлозонування

Для зонування світлом є багато дизайнерських прийомів https://electrica-shop.com.ua/lyustri/Nowodvorski. Найпопулярніші торкаються різних комбінацій джерел освітлення, а також роботи з напрямком і яскравістю.

Задійте природне світло

Сонячне світло у вітальні, що заливає диван та стіл, допоможе виділити цю зону, а також створить особливий настрій. Аналогічно можна зробити з ігровою зоною в дитячій кімнаті, їдальні, робочій зоні. На спекотному південному боці освітлення варто регулювати жалюзями чи шторами.

Поєднуйте холодне та тепле освітлення

Холодне біле світло бадьорить, підвищує концентрацію та продуктивність, комфортне для розглядання дрібних деталей. Використовуйте його над письмовим столом, над робочою зоною, на кухні в зоні приготування.

Тепле світло допомагає розслабитись. Йому саме місце в зонах, де ви відпочиваєте — у вітальні, спальні, над дитячим ліжечком. При цьому не забувайте, що відтінок ламп слід вибирати з урахуванням інтер’єрного стилю.

Заберіть центральне світло

Найкраще використовувати два-три джерела замість одного головного. Наприклад, стильні люстри Nowodvorski тандемом впишуться на кухні або у просторій вітальні: над столом та кухонним островом, над диваном та над ігровою зоною для дитини. Також варто експериментувати із рівнями освітлення. Наприклад, часто дизайнери поєднують низькі підвісні люстри та накладне світло.

Використовуйте LED-підсвічування

Яскрава світлодіодна стрічка чітко позначає межі різних функціональних ділянок. Наприклад, прийом актуальний для спальні-вітальні, щоб окреслити периметр кожної зони. LED-підсвічування підходять не тільки для стелі, а й для текстильних перегородок, ніш, іншого горизонтального поділу кімнати.

Не забувайте про спрямоване світло

Світильники з абажурами, які направляють світловий потік на конкретну ділянку, ніби включають та відключають зони у приміщенні. Наприклад, у кухні-вітальні можна включити світло навколо дивана, а обідня зона якби сховається з поля зору. Для цієї ж мети підходить і шинопровід із рухомими підвісами.

Експериментуйте з яскравістю

Вгадати три рівня яскравості буває складно. До того ж настрій може змінюватись, як і потреби. Тому дизайнери часто використовують світильники з димерами — пристроєм для регулювання яскравості. Найбільше вони затребувані для спальні та вітальні, а також у студіях. Димером можна зменшити яскравість у зоні, де хтось відпочиває, та залишити яскраве освітлення там, де хтось працює.

Зоноване світло в студії

Дизайнери уквартирах-студіях намагаються дотримуватися таких принципів:

  • На кухні — стельове світло з холодним відтінком.
  • Ділянка вітальні — гарна люстра або трекінгове світло, а також торшер або бра з теплим світлом.
  • Зона сну — настільні лампи та торшери з можливістю димірювання.

Важливо пам’ятати, що світильники повинні поєднуватися між собою по дизайну, а також вписуватися в загальний інтер’єрний стиль.

Похожие статьи