Сонячні панелі: поняття, як працюють та правила вибору

29.01.2023, 21:13

Людина навчилася мудро використовувати енергію сонця, перетворюючи її в електрику. Для цього знадобилися роки дослідів та наукових дискусій.

Результат — широкий асортимент сонячних панелей, які можна встановити на даху будинку, на яхті, в саду чи в цеху підприємства. Також користуються попитом максимально портативні панелі для зарядки USB-пристроїв. Діапазон потужності сонячних приладів — від 20 до понад 400 Вт. Тому вибирати потрібно відповідно до конкретних запитів.

Види сонячних панелей

В основі усіх таких пристроїв лежить сила кремнію. Це мінерал, який є незамінним у фотовольтаїці і без якого перетворення енергії сонця в електрику було б неможливим. Або, щонайменше, суттєво складнішим. Оскільки цього хімічного елементу в природі достатньо, ціни на сонячні панелі стають щораз доступнішими. Проте використовують кремній у виробництві скарбниць енергії по-різному. Тому є два види сонячних панелей:

  • Монокристалічні мають в основі 100% очищений кремній. Виготовлення таких пристроїв достатньо енергозатратне, тому й коштують вони дорожче. З іншого боку, дають високу продуктивність (до 23%) і добре працюють навіть в умовах поганого освітлення. Термін експлуатації — близько 30 років.
  • Полікристалічні виготовляють з очищеного кремнію та залишків від його обробки. Це дешевша технологія. Результат — продуктивність до 14% та чутливість до перепадів температур. Відтак, щоб отримати більше електрики, доведеться встановити більше таких панелей. Це вимагає додаткового простору.

Окремо варто згадати сонячні зарядки для різноманітної техніки. В їх основі можуть бути як моно-, так і полікристалічні елементи. Вважається, що для підживлення кількох телефонів краще брати модель потужністю не менше 50 Вт. Або ж бути готовим до того, що малопотужна панель зможе зарядити лише один гаджет і на це піде кілька годин.

Інші важливі параметри

  • Виробник. Оскільки така покупка буде недешевою, краще довіритися відомій компанії, яка уже має досвід у цій сфері та позитивні відгуки клієнтів. Відтак, рекомендуємо купувати сонячні панелі лише в надійних магазинах, що бережуть репутацію та співпрацюють з перевіреними виробниками.
  • Ефективність. Що меншою є площа для встановлення панелей, то вищою має бути їх ефективність.
  • Наявність гарантії. Коли розумієш, що поряд є сервіс, який зможе вчасно відреагувати чи замінити брак, оплачувати багатотисячну покупку значно легше.

В сучасних умовах, коли наявність електрики в домі регулюється графіками, рішення скористатися енергією сонця є максимально розумним та виваженим. Зрештою, таке капіталовкладення завжди було вигідним і самоокупним. Головне — вибрати правильну сонячну панель.

Похожие статьи